Afryka Nowaka w Kinie Muza

Zapraszamy na spotkanie z „Afryką Nowaka” w poznańskim Kinie Muza, 21 sierpnia 2014 o godzinie 19.

Kazimierz Nowak w latach 1931–1936 odbył samotną podróż po Afryce. Z Trypolisu dotarł na Przylądek Igielny, po czym udał się z powrotem na północ, do Algieru. Przemierzył łącznie około czterdziestu tysięcy kilometrów, głównie rowerem, ale także pieszo, konno, czółnem i na wielbłądzie. Siedemdziesiąt lat później grupa podróżników postanowiła oddać mu hołd, powtarzając ten wyczyn w formie sztafety. Projekt został rozłożony na dwa lata. Zmieniający się co kilka tygodnie uczestnicy szukali śladów Nowaka, opowiadali o nim, przywieszali pamiątkowe tabliczki. Nie obyło się bez zaskakujących zwrotów akcji, momentów grozy, śmiechu i wzruszeń.

Przedsięwzięcie barwnie opisał w swojej książce Piotr Tomza („Afryka Nowaka czyli rowerem i pieszo po śladach sztafetą”, wyd. W.A.B. 2014). W 550-stronicowym tomie przedstawił najważniejsze dla sztafety wydarzenia, opowiedział o najciekawszych przygodach i o trudach z jakimi wiązała się realizacja tak skomplikowanej logistycznie inicjatywy.

Autor pojawi się na spotkaniu w Muzie razem z kilkunastoma innymi członkami projektu. Będzie można porozmawiać o książce i posłuchać kilkunastominutowych prezentacji z niektórych etapów sztafety – m.in. libijskiego i namibijskiego, a także z „etapu konnego” i „etapu specjalnego” zrealizowanego w Polsce i na Ukrainie. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 21 sierpnia. Rozpocznie się o 19 i potrwa dwie godziny. Wstęp: 8 zł.

foto3

foto1

Organizatorami wydarzenia są Kino Muza i Skład Kulturalny. W foyer kina będzie można kupić związane z tematem książki:
„Afryka Nowaka” Piotra Tomzy,
„Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” Kazimierza Nowaka,
„Polska Nowaka” Jacka Y. Łuczaka,
„Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego (książka dla dzieci).

cover1

foto2

AfrykaNowaka_logotypCzarne_logo_Muzy