Czytanie mężczyzn: o uciekinierach, flanerach i włóczykijach (John Updike „Uciekaj, króliku)
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Nataszą Łozińską
01 grudnia 2021 (środa)
godz. 18:00
Czytanie mężczyzn: o uciekinierach, flanerach i włóczykijach (John Updike „Uciekaj, Króliku”)
Rozkochani w życiu, pewni siebie, nie żałujący niczego i mający poczucie winy za wszystko i za nic, zagubieni, bez pomysłu, robiący ciągle dwa kroki w przód i trzy w tył, kąsający, jadowici, obrażalscy i ci parzący herbatę i otulający kocem, czuli i zdystansowani, odkrywcy, rycerze, narzeczeni, mężowie, konkubenci, partnerzy, kochankowie na jedną lub kilka nocy, ci którzy nie chcą być ojcami, ojcowie i przyszli ojcowie, każdy włóczykij, superman, rozbójnik, książę na białym koniu, współczujący i ci, którzy do współczucia nigdy się nie przyznają, ci, którzy wbiją gwóźdź, naprawią cieknący kran i ci, którzy cerują, prasują, piorą, wychodzą z psem, kładą dziecko do snu, ci od pracy fizycznej, nauki, wysokich szczebli i błyskotliwych karier i ci od poezji i literatury, ci od śniadań do łóżka i ci, którzy nigdy nie kupują kwiatów, zapatrzeni w swoją/swojego partnerkę/partnera i ci, którzy odchodzą trzaskając drzwiami, ci, którzy potrafią oswajać i ci, którzy pozwalają oswoić siebie, (nie)przyznający się do błędów, inspirujący, imponujący delikatnością, ciepłem, siłą, niezłomnością i pasją, a także ci, zdolni do przemocy, grabieży i zachłannie zagarniający władzę. Kim są i jacy są współcześni mężczyźni?
Na to pytanie odpowiedzi poszukują naukowcy zajmujący się wywodzącymi się z socjologii studiami nad mężczyznami, podejmowanymi w ramach studiów genderowych oraz women’s studies począwszy od lat 70. XX wieku. Na ich podstawie wypracowano ramy krytyczne stosowane w literaturoznawczych badaniach nad męskością (męskościami), które mają na celu analizę stereotypizującego dyskursu dotyczącego mężczyzn, zakładającego, że istnieje jedna męskość oparta na określonym zestawie cech. O tym, jak męskość jest definiowana, jak pogląd na nią zmieniał się na przestrzeni XX wieku i czym jest dzisiaj porozmawiamy na pierwszym ze spotkań Mężczyzn czytanie. Na literaturoznawczym warsztacie znajdzie się powieść Johna Updike’a Uciekaj, Króliku, której nowe, polskie tłumaczenie ukazało się w tym roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.
Prowadząca: Natasza Łozińska, UAM, doktorantka w Zakładzie Literatur Południowosłowiańskich Instytutu Filologii Słowiańskiej; bałkanistka i filolożka, badaczka poruszająca się w obszarze literaturoznawczych studiów maskulinistycznych i literackiej pornografii; przygotowuje rozprawę doktorską Rozbiory mężczyzn. Literaturoznawcze poszukiwania chorwackich męskości