„Krótki kurs PRL według Barei”

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z MACIEJEM ŁUCZAKIEM – autorem książki: „Krótki kurs PRL według Barei”. Gość przybliży nam twórczość filmową Stanisława Barei i czasy o których reżyser opowiada w swoich filmach.

wtorek/7 marca 2017/godzina 18:00

SKŁAD KULTURALNY/ Poznań/ul. Szamarzewskiego 4/6

kursPRLwgBarei

Maciej Łuczak (1964), absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Adwokat i radca prawny. W latach 20111-2016 doradca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Dziennikarz i publicysta (Wprost”, „Tygodnik Powszechny”, „Palestra”). Autor książek o tematyce filmowej: Miś, czyli rzecz o Stanisławie Barei (wydanie drugie zmienione: Miś, czyli świat według Barei); Rejs, czyli szczególnie nie chodzę na filmy polskie oraz Wniebowzięci, czyli jak to się robi hydrozagadkę. Najnowsza publikacja: Krótki kurs PRL według Barei [2016].

„Czysty Bareja” zwykło się mówić w czasach PRL, wyrzekając na biurokratyczny bałagan, niewydolność gospodarki, propagandowe rytuały. Zwrot ten oddawał irytację klienta w sklepie, który dowiadywał się, że przywiezione właśnie świeże pieczywo przeznaczone jest do sprzedaży dopiero w dniu następnym – albo wściekłość petenta w urzędzie, któremu odmawiano zameldowania w Warszawie bez zaświadczenia o zatrudnieniu, podczas gdy dział kadr odmawiał mu podpisania umowy o pracę, dopóki nie wylegitymuje się stołecznym meldunkiem. „Jak z Barei” sarkano przed telewizorami, gdy „Dziennik Telewizyjny” pokazywał pracowników Inspekcji Robotniczo-Chłopskiej przetrząsających zaplecze gminnego sklepu w poszukiwaniu ukrytych kaloszy i gwoździ. Nazwisko reżysera śmiesznych, ale i gorzkich komedii pokazujących codzienne życie w realnym socjalizmie stało się symbolem absurdu.

dr hab.Piotr Osęka, profesor Instytutu Studiów Politycznych PAN