Magdalena Grochowska „Różewicz. Rekonstrukcja” – spotkanie

Dnia 15.12.21 w środę o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie w ramach organizowanego przez nas wspólnie ze Stowarzyszeniem Antropologów Kultury „Etnosfera”, wydarzenia pod nazwą „Rocznik 2021″.

Spotkanie z Magdaleną Grochowską wokół książki „Różewicz. Rekonstrukcja”.

Prowadzenie: prof. Przemysław Czapliński

Z utworami Różewicza w ręku Magdalena Grochowska podąża za nim przez krajobrazy, wśród których wzrastał, przez idee, które go kształtowały, i przez historię, która przełamała jego los. W pierwszym tomie reporterskiej biografii poety autorka wnika w dzieje rodziny. Rekonstruuje okoliczności, w jakich żydowska dziewczynka – matka Różewicza – opuściła swe gniazdo, a później wymknęła się Zagładzie. Odtwarza dramat żołnierza AK, którego presja polityczna uczyniła dezerterem. I dramat człowieka poparzonego wojną, który zrewolucjonizował polską poezję, choć „po Auschwitz” miała zamilknąć. Grochowska opowiada czule o jego powrocie do życia w latach krakowskich i gliwickich, o Różewiczu mężu, ojcu, synu. Ukazuje uwikłanie w socrealizm i uwolnienie, narodziny Różewicza dramatopisarza.

Grochowska Rozewicz Rekonstrukcja

Magdalena Grochowska – reportażystka i eseistka. W 2016 roku Polski PEN Club uhonorował ją Nagrodą im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich za „konsekwentne opowiadanie dziejów polskiej inteligencji”.
Jej książka ‘W czasach szaleństwa’ – zbiorowy portret Europejczyków (Pawła Hertza, Dymitra Fiłosofowa, Jerzego Stempowskiego, Frei i Helmutha Jamesa von Moltke) – przeciwstawiających się niszczycielskim ideologiom w XX wieku, znalazła się w finale nagród literackich Juliusz i Gryfia, była również nominowana do Nike i Angelusa 2020. Biografia ‘Jerzy Giedroyc. Do Polski ze snu’ przyniosła jej nagrodę „Odry”, „Polityki” oraz Nike czytelników 2010. Biografia ;Strzelecki. Śladem nadziei’ znalazła się w finale Nagrody im. Teresy Torańskiej „Newsweeka” oraz była nominowana do Nike. Zbiór portretów ‘Wytrąceni z milczenia’ trafił, w ramach plebiscytu polskiego radia (Dwójka), do kanonu 25 lektur na ćwierćwiecze wolnej Polski.
Laureatka Grand Press 2005 w kategorii „reportaż prasowy” (reportaż o starości Druga strona gobelinu). Jurorka Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki (2017/2018) oraz Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” za biografię (2018/2019). Dziennikarka „Gazety Wyborczej” w latach 1996–2020.

prof. Przemysław Czapliński – krytyk literacki, profesor literatury współczesnej. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM. Pełni funkcję kierownika Pracowni Krytyki Literackiej (na Wydziale Filologii Polskiej UAM), jest także redaktorem czasopisma „Poznańskie Studia Polonistyczne”. Należał do Polskiej Akademii Nauk. W latach 1997-2001 wchodził w skład jury Nagrody literackiej Nike. Autor m.in. książek „Ruchome marginesy”, „Poruszona mapa”.

plakat Rocznik 1921

Wydarzenie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Poznania