Noc Bibliotek WBPiCAK 4.6.2016

Noc Bibliotek w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu już 4 czerwca 2016 r.

Noc Bibliotek to ogólnopolska impreza promująca czytelnictwo i biblioteki jako miejsca, w których warto bywać. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem Wolno czytać. W sobotę 4 czerwca 2016 zapraszamy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu na ulicę Prusa 3, gdzie spotykamy się w godzinach od 15.00 do 22.00.

Jakie czekają atrakcje? Abrakadabra zajęcia dla dzieci z książką w tle przeprowadzą animatorzy zaprzyjaźnionej księgarni Skład Kulturalny, zaproszą dzieci na warsztaty literackie i plastyczne. Przygotują również kiermasz książek, zdaniem wielu klientów gwarantujący najlepszy wybór książek dla dzieci i młodzieży w Poznaniu.

Jan Janusz Tycner z WBPiCAK w Poznaniu; kulturoznawca, aktor, spiker radiowy, miłośnik poezji i prozy przedstawi dzieciom różne Łamigłówki językowe. Godzina 16.00-16.45.

Proponujemy zwiedzenie Międzynarodowego Biennale Fotografii Artystycznej DZIECKO, które stanowi finał konkursu  pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP),Stowarzyszenia Twórców Fotoklubu RP, Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF.

Podpowiemy jak fotografować dziecko? Warsztaty Dziecko w obiektywie dla amatorów przeprowadzi Mateusz Kiszka – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu – kierunek fotografia, pracownik WBPiCAK w Poznaniu, w wolnych chwilach również fotograf. Podczas warsztatów przedstawi rys historyczny dotyczący dziecka w fotografii, a także na konkretnych przykładach – dobre jak i złe metody w fotografowaniu dzieci. Godzina 17.00-17.45.

Spacer po Jeżycach wieczorową porą proponuje Marcin Radomski zodiakalna rybka 40+ z WBPiCAK w Poznaniu z wykształcenia nauczyciel historii i miłośnik regionu, redaguje portal internetowy www.regionwielkopolska.pl, Po godzinach przewodnik turystyczny oprowadzający wycieczki po „koziołkowym mieście” i popularnym Szlaku Piastowskim. Godzina 18.00 – 19.00.

Nocne historie dla dużych i małych – Opowieści Trzech Pomarańczy poprowadzi Aneta Cruz-Kąciak opowiadaczka, autorka i tłumaczka książek dla dzieci, współtwórczyni wydawnictwa Trzy Pomarańcze, od niepamiętnych czasów bez pamięci zakochana w Meksyku. Gdzieś w Meksyku jest takie tajemnicze miejsce, w którym ze słów tkane są wiersze, pieśni i opowieści. Zajrzymy tam na chwilę: posłuchamy tradycyjnych i współczesnych historii przywiezionych prosto z Meksyku, dla dorosłych i dla dzieci. Godzina 19.15-20-15.

Pierwsza edycja akcji Noc bibliotek odbyła się w sobotę 30 maja 2015 r., wzięło udział ponad 600 bibliotek publicznych i szkolnych z całej Polski. Liczymy, wspólnie z organizatorami, iż tegoroczna edycja pobije ten wynik.

Organizatorzy i partnerzy akcji: Centrum Edukacji Obywatelskiej, „Gazeta Wyborcza” i Magazyn „Książki”, Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Instytut Książki, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki i Biblioteka Narodowa, portal „Lustro Biblioteki”, magazyn „Biblioteka w szkole”.

plakat Noc bibliotek 4.06