O NAS

SKŁAD KULTURALNY

Skład Kulturalny to księgarnia, w której obok starannie dobranej oferty książek można znaleźć przedmioty artystyczne, grafikę oraz szeroką ofertę upominków. Księgarnia ma charakter ogólnoasortymentowy, ale szczególną uwagę poświęcamy młodym czytelnikom – wielu naszych klientów uważa, że mamy najlepszy wybór książek dla dzieci i młodzieży w Poznaniu! Oprócz książek oferujemy również kolorowanki, gry i zabawki. Aktualnie mieścimy się na Jeżycach, na ulicy Szamarzewskiego.

Skład Kulturalny to jednak nie tylko sklep. To również miejsce spotkań i aktywnych działań. Organizujemy spotkania z autorami i ilustratorami książek, muzykami, twórcami, podróżnikami. Często zapraszamy dzieci na warsztaty literackie, plastyczne lub kulinarne. Czytamy z dziećmi i dla dzieci, organizujemy konkursy i wystawy.

Skład Kulturalny prowadzony jest przez firmę Księgarnia Poznańska.

HISTORIA FIRMY

Działalność firmy „Księgarnia Poznańska” rozpoczęła się w 1998 roku. Początkowo prowadziliśmy stoiska z książkami naukowymi w kilku budynkach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Wkrótce otrzymaliśmy propozycję otworzenia punktu w świeżo otwartym Centrum Handlowym M1. Nasza księgarnia mieściła się tam aż przez 17 lat. Przez ten czas prowadziliśmy również kilka innych lokali w różnych dzielnicach Poznania. W latach 2005-2014 działaliśmy też we Wrocławiu – „Księgarnia Pod Pegazem” mieściła się w dzielnicy Gaj.

Na przestrzeni lat blisko współpracowaliśmy z wieloma wydawnictwami i autorami, a także ze szkołami, muzeami i organizacjami takimi jak Polskie Towarzystwo Wydawców Książek czy poznańskie Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży. Wśród ważniejszych wydarzeń, jakie organizowaliśmy, można wymienić cykl spotkań „Jeżycjada”, będących okazją do spotkań miłośników książek M. Musierowicz (edycje w 2002, 2004, 2005); Poznańskie Mikołajki Literackie (2003); Poznański Tydzień Komiksu (2006); Spotkanie z gwarą poznańską (2007); spotkania z Antonim Liberą i wiele innych.

W marcu 2013 roku przyszła pora na nowy rozdział w życiu Księgarni Poznańskiej. Nowo otwarty lokal w Galerii MM przy ulicy Św. Marcin otrzymał nazwę Skład Kulturalny

Spośród wydarzeń zorganizowanych jako „Skład”, wymienić można m.in. Zaczytany Poznań – wydarzenie podczas którego odwiedziło nas prawie 40 autorek i autorów (dwie edycje, 2013 i 2014), Poznańskie Szkolniaki – kiermasz podręczników i art. szkolnych z wieloma atrakcjami dla dzieci (2013) oraz Poznańskie dni E.T.A. Hoffmanna – trzydniowy festiwal upamiętniający twórcę Dziadka do orzechów (dwie edycje, 2013 i 2014). Skład gościł również wydarzenia związane z zaprzyjaźnionymi imprezami, jak Festiwal Kryminału Granda, Międzynarodowy Festiwal Kultury Komiksowej Ligatura, czy Festiwal Literatury Europy Środkowo-Wschodniej Endemity. Podczas pierwszych lat naszej działalności jako „Skład” zdążyli nas odwiedzić m.in. Zofia Beszczyńska, Katarzyna Gondek, Joanna Papuzińska, Eliza Piotrowska, Lech Konopiński, czy włoski ilustrator Roberto Innocenti.

Wiosną 2015 otworzyliśmy drugi lokal Składu Kulturalnego, w przepięknej i dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Poznania – na Jeżycach, przy ulicy Szamarzewskiego. Lokal ten szybko stał się naszą główną siedzibą, a po zamknięciu księgarni na Marcinie (listopad 2016) – jedyną. Na Jeżycach wprowadziliśmy wieczory poetyckie w cyklu Poezja NaStanie i współorganizowane ze Stowarzyszeniem Konsola spotkania Regał Feministyczny. Działamy również niestacjonarnie – wspieramy wydarzenia zaprzyjaźnionych instytucji w formie kiermaszy: stale odwiedzamy miejsca takie jak Teatr Nowy (spotkania „Czytnik„), Biblioteka Raczyńskich czy Concordia Design. Stale współpracujemy z WBPiCAK. Co roku gościmy na festiwalu „Na Szage„. Na Jeżycach gościli m.in. Karolina Bednarz, Sylwia Chutnik, Inga Iwasiów, Wojciech Kass, Łukasz Orbitowski i Malina Prześluga.

ZAŁOŻYCIELE

Właścicielką firmy jest Jolanta Maćkowiak-Piasecka.

Wraz z mężem przez całe życie związani są z książką i z Poznaniem. Przez kilkanaście lat pracowali w antykwariatach (Jolanta we Współczesnym, a Marian w Naukowym im. Żupańskiego), a później prowadzili księgarnię Bestseller. Była to pierwsza po upadku PRL prywatna księgarnia otwarta w stolicy Wielkopolski. W Bestsellerze gościli m.in. Barańczak, Herling-Grudziński, Krynicki, Masterton, Musierowicz, Stomma, Wharton.

Piaseccy są również wybitnymi bibliofilami. Ich zbiory pierwodruków były wielokrotnie wystawiane. Obiektem ich szczególnego zainteresowania są dzieła Mickiewicza, Kasprowicza i książki o tematyce tatrzańskiej. Oboje są także aktywnymi członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza na Harendzie w Zakopanem.

Za swoją działalność zostali nagrodzeni wieloma odznaczeniami – m.in. odznakami Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Nagrodą im. Pipi Langstrump Dla Przyjaznego Dorosłego (1997, 1998), medalem pamiątkowym PTWK (2009) i odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej (2013). Jolanta jest również laureatką Nagrody Głównej Fundacji Kultury Polskiej za rok 2018.

Nagroda Fundacji Kultury PolskiejŻródło zdjęcia: amu.edu.pl

—————————————————————————————————————————————

Księgarnia jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni” na lata 2023-24 i uzyskała wsparcie finansowe w wysokości 40 000 zł z przeznaczeniem na koszty konsultingu i promocji księgarni, koszty stałe utrzymania lokalu księgarni oraz zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni.

mkdnis logo_finał

Certyfikat Małej Księgarni

IK_logo 2017