Projekcja filmów „Autor Solaris”, „Tadeusz Różewicz: Twarze”

Dnia 14.12.21 w środę o godz. 18:00 odbędzie się projekcja dwóch filmów w ramach organizowanego przez nas wspólnie ze Stowarzyszeniem Antropologów Kultury „Etnosfera”, wydarzenia pod nazwą „Rocznik 2021″.

plakat Rocznik 1921

 

18:00 „Autor Solaris”

reżyseria Borys Lankosz

Kreacyjny dokument Borysa Lankosza to próba uchwycenia fenomenu Stanisława Lema jako pisarza i myśliciela wykraczającego intelektualnymi horyzontami poza epokę i realia kraju, w którym przyszło mu żyć. Film złożony z archiwalnych kolaży, inscenizacji oraz unikalnych fragmentów wywiadów daje wgląd nie tylko w biografię twórcy, lecz także w burzliwą historię Europy Środkowo-Wschodniej, która go ukształtowała.

19:00 „Tadeusz Różewicz: Twarze”

reżyseria Piotr Lachmann

Przez trzydzieści lat Piotr Lachmann, zaprzyjaźniony z poetą, kręcił materiały filmowe podczas spotkań prywatnych i towarzyskich, pierwotnie nie zamierzając tych materiałów publikować. Po latach okazało się że, mimochodem, powstał w ten sposób kilkudziesięciogodzinny materiał zawierający wypowiedzi Tadeusza Różewicza na różne tematy, pokazujące jego relacje z przyjaciółmi. Za zgodą Różewicza reżyser zmontował godzinny wybór z tych „prywatnych kronik”. Powstał niezwykły dokument pokazujący Tadeusza Różewicza prywatnego, jakiego znają bliscy mu ludzie.

Wydarzenie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Poznania