Spotkanie z Ł. Musiałem, tłumaczem książki „Kary” Franza Kafki, 21.11.2024

Zapraszamy na spotkanie z Łukaszem Musiałem, tłumaczem książki „Kary”, autorstwa Franza Kafki.

Łukasz Musiał

Łukasz Musiał – badacz literatury, tłumacz, eseista związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ostatnio opublikował m. in. nowy, opatrzony komentarzem przekład „Dzienników” Franza Kafki, esej książkowy „Rojber. Występki Walsera” oraz zbiór pt. „Kary”. Zawiera on nowe przekłady trzech opowiadań Franza Kafki: „Osąd” (utwór dotychczas znany polskim czytelnikom jako „Wyrok”), „Przemienienie” (dotychczas „Przemiana”) i „W kolonii karnej” (dawniej „Kolonia karna”).
„Kary” to niewielki zbiór, o którym Kafka myślał, lecz który za jego życia nigdy się nie ukazał. W stulecie śmierci pisarza zapraszamy do rozmowy o trzech jego najsłynniejszych opowiadaniach. W nowych przekładach na język polski i pod nowymi tytułami.
Każdy z bohaterów tych historii zostaje poddany jakiemuś osądowi, jakiejś karze. Każdy zostaje uznany – lub uznaje się sam – za winnego. Każdy podlega jakiejś instancji sądowniczej, o mniej lub bardziej czytelnych uprawnieniach. Polscy czytelnicy odkryją tutaj na dodatek bliskie pokrewieństwo z problematyką Gombrowiczowskiej Formy. W swoich opowiadaniach Kafka bez osłonek ukazuje przecież terror społecznych konwencji. Terror ocen, jakim jesteśmy bez ustanku poddawani. Także teraz, w epoce płytkich lajków i brutalnego hejtu.
Lecz oczywiście horyzont „Kar” jest znacznie rozleglejszy. A świat tych opowieści – nie tylko przygnębiająco ponury. Bo Kafka to także arcymistrz groteski, slapsticku, przewrotnego humoru. Choć szczęśliwych zakończeń z pewnością tutaj brak, nie można wykluczyć, że na widnokręgu rysuje się odrobina nadziei.
Spotkanie poprowadzi Ewa Rajewska.
O prowadzącej:
Ewa Rajewska – przekładoznawczyni, tłumaczka literacka z języka angielskiego, redaktorka naukowa przekładów z dziedziny humanistyki. Profesor uczelni w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie kieruje specjalnością przekładową na polonistycznych studiach magisterskich: www.przekladowa.amu.edu.pl.
Członkini redakcji pisma „Przekładaniec. A Journal of Translation Studies”.
Przewodnicząca zarządu Oddziału Zachodniego STL.
Miejsce: Skład Kulturalny ul. Szamarzewskiego 4/6, Poznań
Data: 21.11.2024 (czwartek)
Godzina: 19:00
Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Księgarnia jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni” na lata 2023-24 i uzyskała wsparcie finansowe w wysokości 40 000 zł z przeznaczeniem na koszty konsultingu i promocji księgarni, koszty stałe utrzymania lokalu księgarni oraz zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia księgarni.