Warsztaty techniki linorytowej

Uwaga! Uwaga! Już 16 kwietnia, w sobotę, w godzinach 12.00-15.00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na niezwykłe warsztaty linorytu do Składu Kulturalnego Jeżyce. Zajęcia poprowadzi zaprzyjaźniony z naszą księgarnią Jan Szopa. Młodzi adepci tej sztuki pod okiem artysty będą mogli odbić przygotowaną grafikę na prasie drukarskiej, a efekty pracy zabrać do domu.
Wstęp na to wydarzenie jest wolny. W naszej księgarni jest możliwość zakupu toreb i przypinek Jana Szopy.
Serdecznie zapraszamy wszystkich – dużych i małych – do wspólnej zabawy!

szopa

Linoryt – technika graficzna należąca do technik druku wypukłego, również odbitka uzyskana tą techniką. Linoryt podobny jest do drzeworytu wzdłużnego z tą różnicą, że rysunek zamiast w drewnie żłobi się w linoleum. Jest ono łatwe do obróbki i odporne na uszkodzenia, a rycie możliwe we wszystkich kierunkach. Do opracowania matrycy używa się dłut, noży i innych narzędzi umożliwiających cięcie materiału. Odbitki wykonuje się na prasie ręcznej lub za pomocą kostki introligatorskiej.

szopa 2

Jan Szopa – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, poznański artysta nietuzinkowy, jest pomysłodawcą i autorem toreb (możecie go Państwo kojarzyć m. in. z materiałowych toreb promujących Jeżyce i poznańską gwarę, które można zakupić w naszej księgarni).

https://www.facebook.com/Linoryt-Jan-Szopa-208768069143101/